Masz prawo do ochrony prawnej

. Najczęściej konstytucja ma postać jednego aktu prawnego, może mieć też kształt kilku aktów tej samej rangi (stan taki istniał w Polsce od września 1992 r. do wejścia w życie obecnej Konstytucji z 1997 r.). Innym przykładem jest

Masz prawo do ochrony prawnej kancelaria prawna Katowice

Konstytucja i jej podstawa prawna - wyjaśnienie

Podstawowym aktem prawnym określającym ustrój państwa jest konstytucja; jej postanowienia znajdują rozwinięcie w szeregu ustaw. Najczęściej konstytucja ma postać jednego aktu prawnego, może mieć też kształt kilku aktów tej samej rangi (stan taki istniał w Polsce od września 1992 r. do wejścia w życie obecnej Konstytucji z 1997 r.). Innym przykładem jest ustrój Wielkiej Brytanii, w której porządku prawnym nie ma jednolitego aktu tej rangi, zaś treść konstytucji można wywieść z szeregu aktów prawnych powstałych na przestrzeni wieków (np. Wielkiej Karty Swobód z 1215 r., Act of Settlement z 1701 r.).

W demokratycznym państwie prawa przyjmuje się wymóg zgodności wszystkich aktów prawnych z konstytucją ("Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej"). Jest to wynikiem przyjętej hierarchii aktów prawnych, zgodnie z którą każda ustawa musi być zgodna z konstytucją (zasada konstytucyjności, zaś każde rozporządzenie wykonawcze nie może być sprzeczne z ustawą i konstytucją (zasada legalności). Do oceny zgodności aktów prawnych z normami wyższego rzędu powołany jest Trybunał Konstytucyjny.

Podstawowymi źródłami prawa stanowionego (zwanych inaczej aktami prawotwórczymi) w Polsce są, enumeratywnie wymienione w Konstytucji, następujące akty normatywne:

Konstytucja
Ratyfikowane umowy międzynarodowe
Akty prawne organizacji międzynarodowych
Ustawy
Rozporządzenia z mocą ustawy
Umowy międzynarodowe
Rozporządzenia
Akty prawa miejscowego
regulaminy parlamentarne (regulamin Sejmu, regulamin Senatu, regulamin Zgromadzenia Narodowego)

Normatywne uchwały oraz zarządzenia organów państwowych i samorządowych są w świetle Konstytucji traktowane jako źródła prawa wewnętrznego. Mogą one jednak mieć charakter prawa powszechnie obowiązującego, jeżeli są aktami prawa miejscowego (np. niektóre uchwały rady gminy, przepisy porządkowe ustanowione w drodze zarządzenia wójta).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_konstytucyjne


Czy warto korzystać z pomocy prawnej?

W wielu sytuacjach przydaje się pomoc prawna, która rozwiewa nasze wątpliwości lub zapewnia nam wiedzę, która pomaga uniknąć problemów. Nie każdy zna swoje prawa i obowiązki, dlatego często dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnej. Wiele osób nie zastanawia się nad takim pomysłem i często stanowi to duży błąd. Z takiego wsparcia skorzystać może każdy i wszyscy, którzy to robili, wiedzą doskonale, że jest to bardzo korzystne. Taka pomoc przyda się w wielu sytuacjach, które związane mogą być z naszym codziennym życiem lub pewnymi wydarzeniami, jakich nie doświadczamy każdego dnia. Może to być rozwód, sprawa spadkowa lub inna sytuacja, w której dodatkowa wiedza i znajomość przepisów będzie przydatna.


Prawnik w firmie ? dlaczego warto go zatrudnić?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z cała pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy. Aby ją zdobyć, należy poświęcić niemało czasu, a ciągle zmieniające się przepisy prawne dodatkowo utrudniają zadanie. Ewentualne kary wynikające z nieznajomości obowiązujących zasad z pewnością będą dużym obciążeniem dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego też warto w razie jakichkolwiek wątpliwości korzystać z pomocy profesjonalistów. Prawnicy specjalizujący się w kwestiach prawa pracy czy też dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej mogą uchronić właściciela firmy przed poważnymi błędami, które nierzadko powodują konieczność zapłacenia wysokich kar.



© 2019 http://strefahitow.com.pl/